Podatnik może zbyć prywatny majątek bez VAT
Sam fakt sprzedaży kilku nieruchomości w ciągu kilkunastu lat nie można być podstawą uznania, że stanowi to działalność gospodarczą.
W 2015 r. podatnik wystąpił o interpretację przepisów o VAT. Wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji pieców, palenisk i palników piecowych, i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. W 2009 r., jeszcze jako kawaler, kupił za własne oszczędności w trybie przetargowym od państwa pół nieruchomości – działki zabudowane i niezabudowane, w tym wpisane do rejestru zabytków (zabytkowa fortyfikacja). Dla nieruchomości nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w studium jest ona oznaczona jako „UF – usługi w fortach". Przy sprzedaży udzielono mu 5- proc. bonifikaty w zamian za zobowiązanie się do przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich. Nieruchomość miała być bezpieczną lokatą kapitału, dlatego nie wykorzystywał jej m.in. do prowadzenia działalności gospodarczej.
Wnioskodawca zapytał czy ewentualna sprzedaż udziału w prawie własności nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Sam uważał że nie, bo transakcja nie będzie związana z działalnością gospodarczą. Będzie to zarząd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta